سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
 • گالری تصاویر

  پیوندها
 • خطبه های نمازجمعه 6 مهر 1397 حجت الاسلام غفاری امام جمعه موقت بخش بابلکنار:
  برخی می گویند بهتر نیست این پولهایی که خرج مراسم امام حسین (ع)می کنید خرج ضعفا کنید؟ یکی جواب داد اتفاقاً همین پولها را همین ضعفاً می دهند.

  * وقتی در مورد حق الناس صحبت می شود ذهنها می رود به سوی مال، نه مال در اهمیت چهارم قرار دارد و می شود مال را جبران کرد اما آبرو و از دست دادن جان و دچار کردن انسان به غم و اندوه و افسردگی قابل جبران نیست.

  * شهید هاشمی نژاد با خون خودش انچه را که با قلم و زبان در عرصه مبارزه و جهاد عقیده بیان کرده بود امضا نمود.

  * برخی می گویند بهتر نیست این پولهایی که خرج مراسم امام حسین (ع)می کنید خرج ضعفا کنید؟ یکی جواب داد اتفاقاً همین پولها را همین ضعفاً می دهند.

  * دشمن می خواهد با این حرکت ها یک تضاد و دو قطبی بین شیعه و سنی ایجاد کند و ملت های مسلمان را با دست و ذخایر خودشان به جان هم بیندازد و خودش این منافع را به غارت ببرد این هدف بلند مدت دشمن است و برای اینکه به این اهداف خود برسد سالها و قرنها سر مایه گذاری می کند تا تضاد مذهبی ایجاد کند.

   

  ***

  نماز عبادی سیاسی بخش بابلکنار به امامت موقت حجت الاسلام غفاری برگزار شد .

  خطیب جمعه بخش بابلکنار در خطبه اول ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان تصریح کرد :در خصوص یکی از مسایل اجتماعی در آموزه های اسلامی تحث عنوان حق الناس به بحث خواهم پرداخت. حقی که از ناحیه مردم بر گردن انسان بوجود می آید .

  در اسلام حق بر سه قسم است:

  1- بخشی از این حقوق مربوط به خدا است و تعبیر می شود به حق الله

  2- بخشی از این حقوق مربوط به خود انسان است و تعبیر می شود به حق نفس

  3- بخشی مربوط است به مردم که تعبیر می شود به حق الناس

  ودر هر کدام از این سه مورد اگر کوتاهی شود ظلم می شود .

  زیرا کوتاهی در حق خدا می شود می شود ظلم به خدا و کوتاهی در حق خودش می شود ظلم به خودش و کوتاهی در حق مردم می شود ظلم به مردم .

  خطیب جمعه شهر مرزی کلا تاکید کرد :در همین آموزه های دینی آمده است که خداوند از حق خودش می گذرد اما از حق مردم تحت عنوان حق الناس نمی گذرد چون خدا عادل است و عدلش اقتضا می کند که اگر حقی از کسی تضییع شد حقش را به او بر گرداند همین خدایی که اقتضای ذاتش حکمت و عدالت است فر موده است :

  فمن یعمل مثقال ذره خیر یره ….

  ذره ای اعمال خیر و شر اگر باشد به خود انسان باز می گردد .

  روزی پیامبر اکرم (ص)خطاب به اصحابش فر مود :آیا می دانید ورشکستگان واقعی چه کسانی هستند ؟گفتند کسی که پول ندارد ایشان فرمودند :خیر ورشکستگان واقعی کسانی هستند که در روز قیامت افرادی وارد می شوند که اعمال نیکی چون حج ونماز و روزه و..دارنداما طلب کاران اطراف انها را می گیرند. یکی می گوید تو به من تهمت ناروا زدی و بخشی از اعمال خوبش را به او می دهند ودیگری می گوید تو مال مرا به ناروا خوردی و باز اعمال خوبش را به او می دهند و…تا جایی که اعمال خوبش تمام می ود و اورابه جهنم می بر ند .تا ته جهنم هم فرو می رود .

  برای همین قر آن می فر ماید مال یکدیگر را به باطل نخورید .چون تا این فر صت تمام شد دیگر فرصتی برای جبران نیست .گاهی ما این فر صت ها را هدر می دهیم .برای همین تاکید به حق الناس در روایات ما بسیار زیاد است .و در دین ما تاکید شده که

  پیامبر می فر مایند :حقی از مردم بر گردن او باشد بر کت مال او از بین می برد .بر خی انسانها تلاش کردند ومال بدست آوردند اما این مال بر کت ندارد .هر چند منظور از این حق الناس فقط مال نیست.

   از نظر حقوق اسلامی حق بر چهار قسم است .

  1- خون وجان انسان

  2- آبرو

  3- حیثیت خانوادگی و ناموس

  4- مال و سرمایه

  از نظر اهمیت مال در مرتبه چهارم قرار کمی گیرد و این اشتباه است اگر در مورد حق الناس صحبت می شود ذهنها برود به سوی مال نه مال در اهمیت چهارم قرار دارد و می شود مال را جبران کرد اما آبرو و از دست دادن جان ودچار کردن انسان به غم و اندوه و افسردگی قابل جبران نیست .اینکه قر آن می فرماید قیامت یوم الحسرت است برای این است که آن روز روزی است که نمی شود جبران کرد .انسان وقتی ضرر کرد می تواند جای دیگر جبران کند اما در روز قیامت که به یوم الحسرت نامگذاری شده اعمال انسان قابل جبران نیست .

  خطبه دوم

  حجت الاسلام غفاری در خطبه دوم ابتدا خود ددیگران را به تقوای الهی ودوری از محرمات دعوت کرد و به مناسبتهاز روز اشاره کرد و افزود :امسال 1378 سالگرد عاشورای امام حسین (ع)را داشتیم در طول تاریخ دشمنان اهل بیت بسیار تلاش کردند تا نور و قبور اهل بیت را تخریب کنند و از بین ببرند و نظر عاشقان انان را برگردانند و تا تخریب قبور اهل بیت پیش رفتند اما می بینیم در هر شرایطی که اتفاق افتاده این نور روشنترو پر رنگ تر شده است و این همان مژده ایست که پیامبر داده است که :در مرگ  حسین  (ع)عشق و گرمی را دل مومنین قرار دادیم که هر گز به سردی نمی گراید و دشمن چه اشتباه برزگی دارد که چراغی راکه خدا بریا آن سر مایه گذاری کرده و ائمه و پیامبر برای آن سر مایه گذاری کرده اند کم رنگ کند .در حالی که هر سال همانطور که دیدیم که بر جمعیت ها اضافه شد و پرشور بودند این ویژگی نورانی نهضت امام حسین (ع)است .هفتم مهر سالگرد شهادت چهار شهید،کلاه دوز-نامجو فلاحی وشهید فکوری است که یاد و خاطره شهیدان را گرامی میداریم  .شما وضعیت اقتصادی و اجتماعی و تسلیحاتی کشور را در زمان جنگ ببینید که چقدر با دشمنان تفاوت داشت اما با رهبری مدبرانه امام راحل (ره)و جوانان عزیز ایران و امروز به بر کت رهبریهای حکیمانه رهبر انقلاب و به بر کت خون شهیدان این نظام مقتدرانه پا بر جاست .شهیدانی  پانزده ساله و بیست ساله که هنوز بر خی بدنشان به خانه هاشان نرسید و شرم باد به کسانی که می خواهند مردم را از این حکومت دینی مایوس کنند .خطیب جمعه بابلکنار خاطر نشان کرد :

  دشمنان انقلاب در راس انان آمریکا تلاش می کنند در پای انقلاب سنگ اندازی کنند در سازمان ملل دیدید که با تلاش همه دشمنان نظر کشورها به سوی ایران است و ایران در مقابل این کشورها یک تنه ایستاده است و خوی استکباری آمریکا و مستکبرین اینم را حکم می کند که هر چه من می خواهم باید بشود .

  مطلب دیگر اینکه از جمله مسائلی که مایه رنجش و نگرانی مردم خوب و فهیم و با عزت جامعه ما است خصوصا مایه رنجش قشر ضعیف جامعه شده است مشکلات اقتصادی است مردمی که در تمام صحنه ها تمام قد حضور داشتند و دارند.

   وی افزود:بر خی می گویند بهتر نیست این پولهایی که خرج مراسم امام حسین (ع)می کنید خرج ضعفا کنید؟ یکی جواب داد اتنفاقا همین پولهارا همین ضعفا می دهند .

  مدیرت مسئولین به گونه ای نباشد که مایه سر خوردگی و مایه کفران و ناامیدی و باعث بد بینی مردم به انقلاب شود.که در حقیقت کسانی که نظام را حفظ می کنند و سفره نظام به بر کت انها پهن است خون شهیدان است و هر کسی بخواهد به خون شهدا خیانت کند و چون خدا خود ضامن خون شهید است دامن انها را خواهد گرفت .

  نکته بعدی که امام جمعه موقت بابلکنار به آن اشاره کرد سالروز تخریب حرمین شریفین است وی بیان داشت اما خدای متعال در همه این اتفاقها اشتیاق مردم را به امام زمان و دلدادگی به آن حضرت را افزایش داده است دشمن می خواهد با این حرکت ها یک تضاد و دو قطبی بین شیعه و سنی ایجاد کند و ملت های مسلمان را با دست و ذخایر خودشان به جان هم بیندازد و خودش این منافع را به غارت ببرد این هدف بلند مدت دشمن است و برای اینکه به این اهداف خود برسد سالها و قرنها سر مایه گذاری می کند تا تضاد مذهبی ایجاد کند و تفرقه بیندازو حکومت کن شعار و عمل این دشمنان است .

  و نکته آخر اینکه در هفتم مهر سالروز شهادت شهید هاشمی نژاد است که یاد و خاطره شهید هاشمی نژاد که در صحنه عقیده و جهاد ومبارزه با ابزار قلم وعقیده در دفاع آموزه های دین کوتاهی نکرد و با خون خودش در این عرصه انچه را که با قلم وزبان بیان کرده بود امضا نمود .  • مهر ۷, ۱۳۹۷
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |