شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
 • گالری تصاویر

  پیوندها
 • زندگینامه امام جمعه بابلکنار
  زندگینامه امام جمعه بابلکنار

   

   

  زندگی نامه امام جمعه

  به نام خداوند جان وخرد                   کز ین برتر اندیشه برنگذرد

  اینجانب عباس بابا ئیان فرزند نوروز علی در سال 1343در خانواده مذهبی وریشه دار ، در شهر دارالمومنین امیرکلا که یکی از شهر های بابل ودر فاصله کمی از آن قرار داد بدنیا آمدم.

  شهر امیرکلا از دیر باز مهدعالمان وبرجستگان دینی و شاعران بنام مانند،آیت ا..شیخ مهدی مازندرانی وملاصالح مازندرانی و…وشاعران گرانقدر امیر پازواری و…بوده است .

  بخاطر وجود بابرکت فرهیختگان دینی ومذهبی که،هدایت دینی واجتماعی مردم را برعهده داشتند ،مردم این شهر از تدین وعشق به اهل بیت برخوردار بوده واز مخالفان سرسخت نظام طاغوت وستم شاهی بودند؛

  یادایامی که در گلشن فغانی داشتم                   در میان لاله وگل آشیانی داشتم

  در خانه ایمان وتقوا ومادری با ایمان متولد گشتم،در دامن ولایت ودرایت وطهارت وپرورش یافتم واعتقاد دارم هر برکتی که از پروردگار سبحان به من اضافه شده از اینجا ناشی شد.

  ورود به مکتب خانه ومدرسه

  خانواده ام در چهارسالگی مرا روانه مکتب کردند وقرآن کریم را که آنوقت بصورت جزوه و یا اعم جزء بوده فراگرفتم ودر واقع حروف الفبا وشیوه قرائت وآموزش قرآن را در مکتب آمورختم.

  پس از آن وارد دوره ابتدایی شدم ، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه 25شهریور شهریور امیرکلا سپری کردم .پس ازگذراندن دوران ابتدایی وارد مقطع راهنمایی مدرسه امیرپازواری شدم دوسال آخر دوره راهنمایی را شبانه گذراندم چون مجبور بودم روز کر کنم وشب رادرس می خواندم .پس از دوره راهنمایی وارد دبیر ستان شدم.

  در دوره راهنمایی بخاطر وجود روحیه مذهبی،از طریق دوستانی که جلسات مذهبی داشتند ودوست بودیم کتاب ها وجزوه هایی که از طرف موسسه در راه حق قم آن زمان برایمان ارسال می شد مطاله می کردم ،البته مسئولین مدرسه از کارهی انقلابی وحشت داشتند این بسته های پستی را باز می کردند وپس از بررسی تحویل ما می دادندما می دادند وبعنوان دانش آموز مذهبی مطرح بودیم.

  هم زمان با اتمام دوره راهنمایی مصادف شدبا شروع انقلاب اسلامی علیه رژیم ستم شاهی ،مردم شهر امیرکلا وبابل به خاطرصبغه که داشتند زودتر از شهر های دیگر کشور،اعتراض خودشان را از اقدامات جنایتکارانه رژیم طاغوتی اعلان کرده بودند .اینجانب نیز همراه با امت حزب ا… وموج خروشان مردم در تظاهرات شرکت می کردم وبا تشکیل بسیج مستضعفین به دستور امام ،عضور گروه های بسیج شدم وبا بسیج شدم وبا توجه به شرایط انقلاب وتوطئه دشمنان در نگهبانی وحراست از شهر هاحضور فعال داشتم.

  اوایل انقلاب وپس از پیروزی ملت بر دیکتاوری رژیم طاغوتی وفراری شدن واذناب وابستگان رژیم به خارج از کشور ،وارد وقط, دبیر ستان آیت ا…روحانی امیرکلاشدم.شادابی ونشاط انقلابی در سراسر کشور و بین جوانان موج می زد با توجه به حضور منافقین وتوطئه آنان ومبارزه علیه آنان همچون دیگر جوانان انقلابی علیه مبارزه می کردیم حضور در انجمن اسلامی مدرسه واتحادیه دانش آموزان انجمن اسلامی بابل و… از جمله فعالیت سیاسی وفرهنگی من بود.

  حضور در جبهه های حق علیه باطل در زمان تحصیل به دستور امام خمینی(ره) از مقطع مشعشع زندگی ام می باشدو خوشحال بودم که برای پیروی واطاعت از ولی فقیه زمان برای حفظ اسلامی در جبهه شرکت کردم وهنوز هم به آن حضور معنوی افتخار می کنم، که در شش مرحله بعنوان رزمنده بسیجی ورزمی تبلیغی در 8سال ذفاع مقدس شرکت کردم.

  پس از پایان دوره دبیر ستان،باعنایت   به فضای معنوی حاکم بر کشور ونیاز به مبلغان دینی برای هدایت وتبلیغ احکام وشریعت نبوی،ومودب شدن به آداب الهی،وارد حوزه علمیه فیضیه مازندران بابل شدم که توسط استاد فرزانه ،فقیه ارزشمند،متخلق به اخلاق الهی ،مجسمه تقوی ،فاضل گرانقدر،حضرت آیت ا…فاضل استرآبادی تاسیس شده بود.

  تحصیل دروس مقدماتی وسطوح

  منم آن تشنه دانش که گر دانش شود آتش

  مرااندر دل آتش همی باشد نشیمنها

  خداوندسبحان توفیق داد که درآن حوزه ادامه تحصیل داده وکتاب های مقدمات ،شرح سیوطی بر الفیه ،شرح نظام المنهاج ،قطر الندی وبل الصدی،حاشیه ملا عبدا…،منطق مظفر جامی ،مختصر ومعانی ،معالم الاصول ،اصول فقه مظفروشرح لمعه شهید ثای،شرایع الاسلام را در محضراستاد فاضل دامت برکاته،ودیگر اساتید بزرگوار تلمذنمودم ،البته مدیریت اجرایی حوزه ومسئولیت تقسیم شهریه بر عهده من بوده وهمزمان با تحصیل علوم دینی ،برای طلاب جدید نیزدرس ادبیات عرب ومقدمات ومنطق را تدریس می کردم ودرسال 65ملبس به لباس روحانیت شدم.

  ورودبه حوزه علمیه قم

  در سال 65برای ادامه تحصیلات سطوح عالیه به شهر مقدس قم ،مرکزتشیع ودر جوار بارگاه ملکوتی ومعنوی فاطمه معصومه سلام الله علیهامهاجرت کردم.

  برای طالب مال ،استادکامل بسیار دخیل است آن مفاتیحی که از استاد نصیب شاگرد می شود آن اصول و امهاتی که از استاد بدست می آیند اهمیت فراوانی دارند.

  هیچ کس بی اوستا چیزی نشد                   هیچ آهن خنجر تیزی نشد

  هر که که گیرد پیشه ای بی اوستا             ریشخندی شد به شهر روستا

  تمام دروسی را در شهر بابل خواندم مجددا در شورای مدیریت حوزه علمیه قم امتحان دادم والحمدالله همه رابا موفقیت پشت سر گذاشتم،درس مکاسب محرمه مرحوم شیخ انصاری را نزد آیت الله سید علی محقق داماد وآقای طاهری خرم آبادی خواندم وبیع مکاسب را نزد آیت ا… دزدوزانی وبخش خیارات مکاسب را نزد مرحوم آیت ا… پایانی گذراندم.

  درس فرائد الاصول مرحوم شیخ انصاری را نزدآیت ا…استادی وکوه کمراه ای تلمذ نمودم.

  کتاب وزین کفایه الاصول مرحوم آخوند خراسانی را نزد مرحوم پایانی وآیت ا… دزدوزانی به پایان رساندم.

  پس از اتمام سطوح عالیه وارد درس خارج فقه واصول شدم،درس خارج فقه را نزدآیات عظام فاضل لنکرانی ره آیت ا… سید جعفر کریمی وخارج اصول را نزد حضرت آیت الله شیخ جعفر سبحانی گذراندم .

  فعالیت های مدیریتی

  پس از چند از سال حضور در درس خارج بزرگان حوزه با توجه به تاکید حضرت امام ره به طلاب حوزه علمیه برپذیرش منصب قضا در دادگاه ها به علت ،نیاز به قضاوت متعهد در گزینش قضا ثبت نام نمودم ودر امتحانات اختصاصی و عمومی و مصاحبه قبول شدم که همزمان برای گذراندن دوره آموزش قضات پیشنهادی توسط یکی از دوستان در سال 70مبنی بر پذیرش مسئولیت در نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، خدمت در سپاه را که فلسفه وجودی آن حفظ دستاورد های انقلاب وارزشهای آن بود را پذیرفتم ومشغول به خدمت شدم.

  مسئولیت اجرایی

  1-در ابتدای خدمت در نهاد مقدس سپاه بعنوان مسئول عقیدتی وسیاسی بسیج سپاه استان مازندران منصوب و مشغول به کار شدم که حوزه استحفاظی آن ازشهر گنبددر شرق ورامسر در غرب استان بود ، که وظیفه اصلی ما در ارتقاء بینش وتعمیق معنویت وبصیرت افزایی در سپاه وبسیج بود که این مسئولین به مدت 9سال ادامه داشت.

  2-همزمان با مسئولیت عقیدتی وسیاسی بسیج استان، بعنوان هماهنگ کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان مازندران انجام وظیفه نمودم.

  3- پس از مسئولیت در عقیدتی وسیاسی بسیج استان بعنوان جانشین نمایندگی ولی فقیه در لشکر همیشه سرفراز وخط شکن وقدرتمند 25کربلا منسوب گردیدم و چند سال در این مسئولیت انجام وظیفه نمودم .

  4-آنگاه در خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در عالی ترین دانشکده نیروی دریایی سپاه یعنی دانشکده علوم فنون نیروی دریایی سپاه چالوس را پذیرفتم .که هدف اصلی آن ارتقاء دانش ومعنویت وپرورش دینی وپرورش دینی جوانان غیور این مرز وبوم که وظیفه حفظ ونگهداری نظام اسلامی را عهده دار گردند.

  5- پس از حدود 5سال خدمت در نهاد فرهنگی وعلمی در دانشکده علوم و فنون مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در منطقه چهارم دریایی را عهده دار شدم وخدمات خوبی به حول وقوه الهی در دوران مسئولیت برای این نظام ومردم عزیز آن داشتم.

  6-از طرف روحانیون عزیز شهر ستان بابل بعنوان عضو شورای جامعه روحانیت شهر ستان بابل در دودوره انتخاب شدم.

  فعالیت های پژهشی وتحقیقی

  تالیفات تفسیری ،حدیثی،اجتماعی،سیاسی و….

  1-تالیف کتاب 400نکته از تفسیر نور ،نکته ها مهم مطالب تفسیر نور که در 12جلد چاپ شده را به صورت موضوعات مختلف ،عبادی ،تربیتی،اخلاقی،اجتماعی ،و….جمع آوری وتدوین کردم.

  2-تالیف کتاب سیری در مباحث موضوعی تفسیر نور در 4جلد

  که مشتمل بر 28فصل در باب ،معرفت شناسی در قرآن ، ویژگی های آفریده های الهی ،سیری در شگفتن های نظام آفرینش ،پرتوی از عدل الهی ،پرتوی از سیره پیامبران ،معاد در قرآن سیمای نماز ودعا در قرآن ،تاریخ وهنر در قرآن،سیری در اقتصاد اسلامی در قرآن ،انسان شناسی در قرآن ،سمای مدیریت رهبری، سیمای جهاد، خانواده وازدواج در قرآن ،قرآن شناسی،تعلیم وتربیت در قرآن ،فضایل اخلاقی در قرآن،نگاهی به رذائل اخلاقی در قرآن،معنویت گرایی در قرآن ، شیوه های تبلیغ ،نظام حقوقی اسلامی ، علم ودانش در قرآن ، دنیا گرایی در قرآن ،شیطان در قرآن جمع آوری وتدوین شده است.

  3-تدوین کتاب 1150موضوع قرآنی بصورت حروف الفبا در 1870صفحه در 4جلد

  که پیام های تفسیر نور بصورت حروف الفبا مانندآب ،آبرو و…تا یقین تدوین شده است که خوانند با توجه موضوعاتی مه بصورت حروف مشخص شده است از مطالب مورد نیاز آن بهره مند خواهد شد.

  4- تالیف کتاب گنجینه اهلبیت 2جلد

  که ترجمه تفسیر المعین اثر محمد وهویدی است ومشتمل بر 530موضوع قرآنی و5هزار روایت را ترجمه ودسته بندی ودر موضوعات مختلف اارائه شده است.

  5-تالیف کتاب آشنایی با فلسفه احکام فروع دین

  در این اثر روایاتی را که در با ب فروع دین از نماز تا تولی وتبری نوشته شده جمع آوری ، ودر باب فلسفه احکام واهمیت واثرات انجام واجبات و… است را به نگارش در آوردیم.

  6-تالیف کتاب عوامل عزت وذلت در فرهنگ اسلامی

  که شامل عزت وذلت در ادبیات وشعر فارسی ، در آیات قرآن وروایات ،عزت در نهضت امام حسین،عزت در دعا صحیفه سجادیه ،عزت در نهج البلاغه ،عزت در کام امام خمینی(ره) ورهبری معظم انقلاب

  7-تالیف کتاب شیوه زندگی اسلامی

  که در سال اصلاح الگوی مصرف توسط مقام معظم رهبری نوشته شده وتحت عنوان مباحث ،اسراف ،تبذیر ،اعتدال ومیانه روی ،قناعت ،ساده زیستی نوشته شده است.

  8-تالیف کتاب شکوفایی در سایه همت وکار مضاعف

  که در 11فصل به رشته تحریر در آمده است.

  9-تالیف کتاب آداب سیر وسلوک در سیره رسوا لله (ص)

  آداب وسیره رسول خدا در روایات که مختص به آن حضرت است را جمع آوری کردیم.

  10-تالیف20جزوه درسی مربوط به دانشگاهها در زمینه های حقوقی ،تفسیری ، معارف،کلامی، فقهی،حدیثی،تاریخی و….

  سوابق علمی وآموزشی وتدریس در دانشگاه های استان  

  1-تدریس در دانشگاه ازاد اسلامی واحد ساری

  از سال 72تا 79 به مدت 8سال دروس ذیل را بر عهده داشتم

  الف-معارف اسلامی 1و2و3مقطع کاردانی وکارشناسی

  ب-کلام 1و2و3                 کارشناسی

  ج-فقه واصول                       کارشناسی

  د-تاریخ اسلام                     کارشناسی

  ط-ادبیات عرب                   کارشناسی

  س- اخلاق وتربیت اسلامی     کاردانی

  ر-علم والحدیث                   کاردانی

  ک- تفسیر                         کاردانی به کارشناسی

  ل-آشنایی با علوم اسلامی     کارشناسی

  میانگین تدریس در هر ترم 6تا 12واحد بوده است ودر هر ترم 205تا 280ساعت در کلاس تدریس داشته ام .

  2-تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی قائمشهر

  از سال 75تا 78به مدت 4سال دروس ذیل راتدریس نمودم

  الف-متون اسلامی                       مقطع کارشناسی

  ب-معارف اسلامی 1و2               کارشناسی

  ت-اخلاق وتربیت اسلامی          کارشناسی

  د- وصایای امام خمینی(ره)         کارشناسی

  3-تدریس در مرکز آموزش مدیریت دولتی استان مازندران(منطقه شمال)

  الف-تدریس دروس معارف واعتقادات     کوتاه مدت     به مدت 7سال

  ب- تاریخ انقلاب اسلامی                         کوتاه مدت

  ت-اخلاق اسلامی                                         کوتاه مدت    

  ج- اخلاق کارگزاران                                 کوتاه مدت    

  د-مدیریت اسلامی                                   کوتاه مدت    

  دروس فوق در بیش از 30دوره آموزشی بوده است که حدودا در 350ساعت برگزار شده است.

  4-تدریس درس احکام معاملات در سه ترم هر ترم 10ساعت جمعا 30ساعت

  5-تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی ساری جهاد استان

  الف-درس اخلاق وتربیت اسلامی یک ترم

  ب-تدرسی درس اخلاق ونهج البلاغه به مدت 5سال ودر 10ترم

  6- تدریس در دانشکده علوم وفنون نیروی دریایی سپاه

  الف-اخلاق اسلامی در 10ترم

  ب- حقوق

  ج-تفسیرقرآن

  د- صحیفه سجادیه

  و-ادبیات عرب (صرف ونحو) تعداد ساعات تدریس 334ساعت

  7-تدریس دروس حوزوی

  الف-صرف ونحو ادابیات عرب

  ب- منطق

  ت- اصول فقه

  8- فعالیت آموزشی در بسیج وسپاه

  تدریس در دور های آموزش عقیدتی سپاه وبسیج

  تدریس جلسه تفسیر قرآن برای پاسداران به مدت 21سال

  جلسات هفتگی تحلیل سیاسی رو برای بسیجیان به مدت 6سال

  جلسات هفتگی تحلیل سیاسی واخبار سیاسی در جمع جامعه روحانیت محترم شهر ستان بابل به مدت 5سال

   

   

     • مرد ۱۸, ۱۳۹۳
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |