سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
 • گالری تصاویر

  پیوندها
 • نماینده ولی فقیه در مازندران: احیای آثار دینی علمای فقهی از برکات انقلاب اسلامی است
   

  92/12/17 – 14:41

  شماره: 13921217000892

  نماینده ولی فقیه در مازندران:

  احیای آثار دینی علمای فقهی از برکات انقلاب اسلامی است

  نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: احیا آثار دینی و معرفی علمای فقهی از برکات انقلاب اسلامی است.

  •  

  به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، آیت‌الله نورالله طبرسی پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه کنگره علامه شیخ کبیر که با اعضای شورای سیاستگذاری این کنگره در دفتر نماینده ولی فقیه در مرکز استان برگزار شد، اظهار داشت: اصل برگزاری کنگره به منظور بزرگداشت عالمان و عارفان دینی و علمی در جامعه فعالیت فرهنگی موثری است.


  وی با اشاره به اینکه غربی‌ها به مطرح کردن دانشمندان خود اهمیت می‌دهند، افزود: دوران شاهنشاهی برگزاری برنامه‌های فرهنگی برای بزرگداشت عالمان دینی کم بود تنها کنگره‌ای که برای شیخ طوسی انجام شد رویکرد سیاسی داشت.

  امام جمعه مرکز مازندران افزود: یکی از ثمرات و برکات انقلاب اسلامی احیاء آثار و محافل دینی و نیز معرفی علمای فقهی و علمی است.

  وی با بیان اینکه ملتی که فرهنگ نداشته باشد هویت ندارد بیان داشت: دانشمندان دینی برای صیانت از فرهنگ کشور تلاش کردند.

  طبرسی با اشاره به اینکه شیعیان فرصت‌های دینی را غنیمت می‌شمارند، گفت: تشیع از فضای باز دینی، سیاسی و اجتماعی استفاده کرده و سرمایه‌های علمی علما را انتقال می‌دهد.

  این مسئول با تاکید بر اینکه ما باید میراث‌دار علمای برجسته دینی باشیم نه میراث‌خوار، متذکر شد: در حال حاضر سرمایه‌های دینی کشور از طریق علما و روحانیون باید صیانت شود.

  نماینده ولی فقیه در مازندران افزود: اگر علمای دینی فرهنگ شیعه را تبیین نمی‌کردند در بحث دین و فقه چیزی نداشتیم.

  وی ادامه داد: علما و عارفان دینی در شرایط سخت دستاوردهای دینی از قبیل اعتقادات، اخلاق، فقه اصغر، اوسط و اکبر را به صورت کتاب جمع‌آوری کردند تا اصول و عقاید فقهی در جامعه تبیین شود.

  این مسئول با اشاره به اینکه اصول فقهی در قالب 52 کتاب از سوی علمای دینی تدوین و تالیف شده است، یادآور شد: دانشمندان و علمای دین همچون علامه مجلسی با استفاده از نزدیک شدن به پادشاهان نه با نیت ظلم‌پرستی بلکه با بهره‌گیری از تریبون آنان برای ترویج اسلام استفاده می‌کردند.

  طبرسی افزود: علامه مجلسی با استفاده از موقعیت کنونی خود توانست 300 کتاب را در حوزه دینی و فقهی جمع‌آوری کند.

  وی اصل کار کنگره علامه شیخ کبیر را وجه علمی و جهانی بودنش دانست و ادامه داد: با این گونه فعالیت‌ها به دنیا اعلام می‌کنیم که جامعه‌ای بی‌فرهنگ نیستیم.

  طبرسی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی باید به صورت عملی در جامعه انجام شود، خاطرنشان کرد: نسل جوان ما به صورت ناخودآگاه از فرهنگ غربی تقلید می‌کنند ما نیز باید بتوانیم تغذیه مناسب فرهنگی برای نسل نو جامعه تهیه کنیم.

  وی اضافه کرد: برپایی کنگره‌های علمی و دینی برای نسل جوان جامعه خوراک فرهنگی است.

  امام جمعه مرکز مازندران برپایی کنگره ابن شهرآشوب ساروی را برای تبیین فرهنگ دینی و فقهی در کشور و استان موثر دانست و بیان داشت: نیاز است مرکز علمی با نام ابن شهرآشوب در مرکز استان داشته باشیم تا تاریخ مدون علمای دینی به درستی در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

  وی بر ضرورت ایجاد دانشنامه علما در مازندران تاکید کرد و گفت: تدوین دانشنامه کاری است که باید برای حفظ آثار دانشمندان بنام علمی و دینی استان صورت گیرد.

  طبرسی با تاکید بر حفظ وحدت رویه در برگزاری این گونه کنگره‌ها تصریح کرد: هم‌افزایی و استفاده از نظر همه علمای دینی در برپایی کنگره سبب وحدت رویه و برگزاری بهتر و اثرگذار‌تر اینگونه فعالیت‌های دینی می‌شود.

  نماینده ولی فقیه در مازندران اذعان داشت: حکومت بدون وحدت مستحکم نیست  • اسف ۲۱, ۱۳۹۲
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |